Adjon a babának plüssállatot?
Ez egy visszatérő kérdés az újdonsült szülők körében. És természetesnek tűnik, hogy elgondolkodunk rajta, hiszen gyakran halljuk, hogy ez a tárgy elengedhetetlen a babánk számára, hogy ez egy ébresztő játék, és hogy segít neki jobban elaludni éjszaka.
Ez mind igaz! Mégsem minden gyermeknek volt már ilyen. Mégis ugyanolyan jól boldogulnak, mint azok, akiknek soha nem volt ilyen nélkül.
Tehát végül is, adj a gyerekednek vagy ne adj?
Véleményünk szerint nem ez az igazi kérdés! Ahol a figyelmünket inkább arra kell összpontosítanunk, hogy milyen előnyökkel jár egy babapólya a baba számára. Miért olyan fontos ez a kicsinek? Miért van rá szüksége?
És erre a kérdésre keressük a választ ebben a blogbejegyzésben. Mielőtt azonban rátérnénk a lényegre, úgy gondoljuk, hogy először is érdemes definiálni, mi is az a gyermekpárna.
Tehát, mi is az a vigasztaló?
A vigasztaló olyasmi, amit nem tudunk pontosan meghatározni. Olyannyira, hogy babánként nagyban különbözik. Legtöbbször egy játék vagy plüssállat. Lehet azonban póló, melltartó, paplan, egy egyszerű szövetdarab…
Röviden, egy babapárna bármi lehet! Az egyetlen közös bennük, hogy a baba különös jelentőséget tulajdonít neki. Ez a kedvenc tárgya. Soha nem szabadul meg tőle. Mindenhová követi. Akár az ágyba, akár a gyerekszobába, akár a parkba… kis társa elkíséri őt.
Egyszerűen fogalmazva tehát így definiálhatjuk a gyermek vigasztalóját: egy olyan tárgy, amelyhez a baba már egészen kicsi korától kezdve kötődik.
Jó tudni: a pszichológusok körében “átmeneti tárgynak” is nevezik. Igaz, az elnevezés nem hangzik túl költőien! Azonban nagyon is konkrét jelentése van, amit a következő bekezdésben megmagyarázunk.
Mi a célja a babapárnának?
Ha idáig eljutottál, hogy elolvasd ezt a cikket, az azért van, mert valahol már hallottad, hogy :
- a vigasztaló lehetővé teszi a baba számára, hogy megnyugodjon és megnyugtassa;
- biztonságérzetet nyújt a babának;
- a vigasztaló segít a babának felnőni azáltal, hogy függetlenebbé válik;
- megkönnyíti a baba számára, hogy szembenézzen az új és nehéz helyzetekkel;
- segít a babának jól elaludni;
- ez a tárgy segít a babának jobban megbirkózni a szülőktől való elválással.
Hát ez mind igaz! És ezek mind jó okok arra, hogy a gyermeknek plüssállatot adjunk.
Valójában, ha a kicsinek ennyire nehezére esik elválni ettől a tárgytól, az azért van, mert fontos neki. Hogy miért?
Először is azért, mert a kisgyermekednek megnyugtatásra lesz szüksége, amikor kezdi megérteni, hogy nem egy az anyukájával. Ez a megkülönböztetés általában 6 hónapos kora végén jön el. Kezdi felfogni, hogy az anyukája valójában egy másik személy, mint ő, és hogy ő egy önálló egyéniség.
Természetesen ez a leválási folyamat nem könnyű a baba számára. Frusztráltnak fogja érezni magát, és szüksége lesz vigasztalásra és vigasztalásra. És ez az doudou enfant az, ami segít neki mindezt megadni.
Bármi is legyen az, ez a dolog megnyugtatást, nyugtatást és szelídséget fog nyújtani neki. Az ölelés vagy a vele való játék biztonságérzetet ad neki, olyan, mintha a szülei vagy az őt minden nap körülvevő dolgok mindig mellette lennének.
Az ölelgetős játék mint átmeneti tárgy
Így bizonyos értelemben ez a játék megkönnyíti az átmenetet. És ezért nevezik “átmeneti tárgynak”.
Ez az átmeneti tárgyú plüssállat társaságot nyújt a kicsinek, amikor távol vagy. Kompenzálja a távollétedet, és segít neki abban, hogy nagyobb önállóságot fejlesszen ki.
Ne habozz tehát, hogy hűséges barátja elkísérje, amikor a bölcsődébe vagy a parkba megy. Akkor is add oda neki, amikor kéri. Ne vedd meg tőle, különösen akkor, amikor aludni megy, amikor szomorú, vagy amikor valahol bántották. Szüksége lesz a barátjára, hogy megvigasztalja!
Milyen vigasztalót adj a babádnak?
A kisbabád nemrég született. Özönlenek majd a szülési ajándékok. És a legtöbben, a legközelebbi hozzátartozóid szokás szerint plüssállatokat és puha játékokat fognak felajánlani. Talán ezek között lesz újszülötted leendő babapárnája is. De ezt még nem tudhatod!
Akárhogy is van, nem kell elkapkodni ezt vagy azt a tárgyat! Amikor eljön az idő, a baba majd kiválasztja a saját plüssállatát. És amikor megteszi, tartozol neki annyival, hogy tiszteletben tartod a választását.
Tehát, amikor a “melyik plüssállatot válasszam?” kérdésre a válasz az, hogy a választás nem a te dolgod. A gyermekeden múlik, hogy melyik lesz a hűséges társa. És bármit is választanak, nem szabad vitatkoznod velük. Elvégre nincs olyan, hogy jó vagy rossz plüssfigura. Amíg átmeneti tárgyként betölti a szerepét, addig hasznos lesz a kicsinek.
Továbbá jó tudni, hogy minden gyermekpárna egyedi. Pótolhatatlan. Attól a pillanattól kezdve, hogy a gyermeked a saját paplanjának jelöli ki, örökre az is marad.
Idővel a tárgy olyan illatot és textúrát kap, amely lehetővé teszi a baba számára, hogy megkülönböztesse bármely más tárgytól, még a tökéletesen azonosaktól is. Hozzá fog szokni ehhez az illathoz, ami a kényelem és a biztonság érzését fogja adni neki.
Mindezek miatt ne várd el, hogy a baba könnyen elváljon az ölelgetős játékától. Erre van néhány igen egyszerű trükk, amelyekről a következőkben mesélünk.
Mikor kell elválasztani a gyermeket és a plüssállatot?
A baba már lassan nagykorú lesz, és most tervezed, hogy elválasztod őt az ölelgetős játékától. Nos, ezt semmiképpen ne tedd, mert ez rossz ötlet! Miért, kérdezed? Most elmagyarázzuk neked!
Emlékezz arra, hogy a kis kedvesed éppen akkor fogadta örökbe a dudou gyermekét, amikor úgy érezte, hogy szüksége van rá. Nos, természetesen akkor válik meg tőle, amikor már nem érzi szükségét. És ez pontosan mikor lesz?
Nehéz megmondani! De általánosságban elmondható, hogy egy gyerek 3 és 5 éves kora között engedi el az életre szóló barátját. Ez azonban nem jelenti azt, hogy kényszerítened kellene, hogy lemondjon róla, ha még 6 éves korában sem hajlandó erre. Nem!
Adj időt a gyermekednek, hogy elszakadjon kedvenc tárgyától. Ha nem boldogul nélküle, az azért van, mert még mindig szüksége van rá. A plüssállat még mindig hasznos lehet stresszes helyzetekben. Kerülje tehát, hogy erőltesse a kezét.
Egyébként itt van néhány ok, amiért a gyermek lemondhat a plüssállatáról:
- Legtöbbször akkor, amikor elkezd saját szavakat alkotni, és már egészen másképp tudja kifejezni magát.
- A baba akkor is elengedi a plüsspárnáját, amikor egyre nagyobb önállóságra tesz szert. Ebben az esetben képes lesz egyedül megbirkózni a stresszes helyzetekkel vagy változásokkal.
- Gyermeke elkezd szocializálódni a barátaival és részt vesz az otthonon kívüli tevékenységekben. Ilyenkor kevésbé fogja magát egyedül érezni, és nem lesz annyira szüksége vigaszra és társaságra, mint korábban. Fokozatosan le fog mondani az ölelgetős játékáról.
Végül, amikor gyermeke fokozatosan eltávolodik a babapárnától , az annak a jele, hogy felnőtt és fejlődött. De ne lepődj meg utána, ha visszajön, hogy visszakérje. Lehet, hogy éppen egy nehéz helyzeten megy keresztül, és szüksége van az ölelgetős játékára, hogy megvigasztalja. De ne ess pánikba! Valószínűleg nem fog annyira ragaszkodni hozzá, mint korábban.
Hogyan válasszuk el a gyermeket a paplanjától, hogy kimossuk?
Ha még nem jött el az idő, a gyermeked soha nem akar majd elszakadni a babapárnájától . Egy bizonyos ponton mégis el kell venned tőle, hogy kimosd. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy eltávolítsuk a takarón felgyülemlett szennyeződéseket, és így megelőzzük, hogy a baba megbetegedjen. (Ha többet szeretne megtudni a plüsspárna ápolásáról, kérjük, olvassa el a hogyan kell kimosni a plüsspárnát
Szóval, hogyan kell ezt megtenni?
Először is, nem tanácsoljuk, hogy hirtelen vagy erőszakkal vegye el. A baba biztosan nem fogja értékelni! Jobb, ha tapintatosan jársz el. Íme néhány tipp, ami beválhat. Arra azonban figyelj, hogy ezek akkor lesznek a legmegfelelőbbek, ha a gyermeked plüssállata egy plüssfigura, ami a legtöbbször így van.
- Ha plüssjátékot vásárolsz a gyermekednek, szerezz be két egyforma modellt. Így, amikor az egyiket elmész mosni, odaadhatod neki a másikat és fordítva. Ha ezt rendszeresen megteszed, a babád csak tüzet fog látni. De vigyázz, a két plüssjátéknak ugyanolyan illatúnak kell lennie. Ha nem, akkor lehet, hogy nem fog működni!
- A gyermeked már óvodába jár? Akkor itt a tökéletes alkalom, hogy kimosd a baba paplanját plüssből. Ennek ellenére gondosan ellenőrizd a száradási időt, hogy a doudou időben elkészüljön, mire gyermeked hazatér. Sírógörcsöt kaphat, ha nem látja, amikor hazaér az oviból.
- A paplant a kisgyermek fürdetésével egy időben is tisztíthatod. Megragadod az alkalmat, hogy megértesd vele, hogy a társának is szüksége van a fürdetésre.
Következtetés, hogy miért fontos egy plüssjáték a gyermek számára?
A gyermekpárna több okból is fontos. A baba számára a kényelem és a biztonság forrása. Szereti a közelében tudni, amikor Ön távol van, vagy amikor stresszes helyzettel kell szembenéznie. Egy plüssállat kompenzálja az Ön távollétét azzal, hogy puhaságot, gyengédséget és biztonságérzetet nyújt. Ezért kulcsfontosságú, hogy akkor is adj neki, amikor kevesebb időt töltötök együtt.
Bár gyakran plüssjáték formájában mutatják be, a babapárna lehet egy másik tárgy, amely a baba keze ügyében van, és amelyet szeret. Nem kell, hogy te válaszd ki neki. A baba maga fogja kiválasztani, amikor eljön az ideje.
Végezetül, bár lehet segíteni a gyermekednek, hogy megváljon a plüssjátékától, lényeges, hogy hagyd, hogy a saját tempójában szabaduljon meg tőle. Végül el fogja hagyni, amikor már nem érzi szükségét, hogy ragaszkodjon hozzá.
Nagyjából ennyit kell tudni a plüssjátékok fontosságáról a gyermek számára. Ez az átmeneti tárgy jótékony hatással lesz rá. De mindig tartsd észben, hogy minden gyermek más és más. Míg egyeseknek nagy szükségük van arra, hogy egy vigasztaló mellette legyen, addig mások gond nélkül meg tudnak birkózni nélküle.